Anul şcolar 2008–2009

Picture63

26 septembrie 2008 – „Lumânarea nestinsă”- întămpinarea lumânării nestinse care a străbătut 32 ţări cu populaţie ucraineană, moment comemorativ «Ucraina ţine minte, lumea recunoaşte!»  dedicat jertfelor fometei din Ucraina în anii 32-33, Parteneri: Ministerul Afacerilor Externe al Ucrainei, Ambasada Ucrainei la Bucureşti, Uniunea Ucrainenilor din România, Consiliul Local Sigetul Marmaţiei, prof. coordonatori Senkiv-Ferţadi Oksana, prof. Ferţadi Marian.

Echipa proiectului “Voluntariat… în paşi de dans!”„Lumânarea nestinsă” la Memorialul Durerii, Sighetu-Marmaţiei

octombrie 2008—participarea tinerilor din comunele Repedea, Ruscova şi Poienile de sub Munte la Proiectul “Voluntariat… în paşi de dans!”, finanţator: ANSIT Bucureşti, aplicant Asociaţia Ivan Krevan din Repedea, instructori-voluntari prof. Ferţadi Marian, Senkiv-Ferţadi Oksana.

octombrie 2008—participarea unui grup de elevi şi profesori la Zilele Şcolii ale Grupului Şcolar „Jozef Gregor Tajovsky” Nădlac, jud. Arad cu predare în limba slovacă. Prof. cordonator Codrea Emilia.

Balul bobocilor—2008Zilele Şcolii la prietenii slovaci

16.10.2008 “Poiectul  “Dezvoltare şi dialog tranfrontalier româno-ucainean în domeniul educaţional” vizitarea liceului din Solotvino, întâlnirea cu colectivul de elevi şi cadre didactice.

11.11.2008- „Sighet-Oraş multicultural”- masa rotundă “Unitate în diversitate“, dezbaterea “Interferenţe culturale de-a lungul timpului“, Parteneri: Centrul Europe Direct Baia Mare, Biblioneca Municipală, Liceul “Lowey Clara”

Noiembrie 2008—Balul bobocilor.

Decembrie 2008- „Cum e datina străbună”  Concurs judeţean de obiceiuri populare şi colinde, Premiul I Secţiunea colinde, coordonator prof. Senkiv-Ferţadi Oksana, Premiul II Secţiunea obiceiuri de iarnă, coordonator prof. Codrea Emilia

Mai 2009—Excursie la Baia Mare (Gradina zoologică, Muzeul satului, Muzeul de istorie, Planetariul, Centrul istoric al orasului), coordonator prof. Roatiş Cristina

Mai 2009—Proiectul „Diversitate culturală—Dialoguri interculturale” în colaborare cu Biblioteca Judeţeană Petre Dulfu Baia Mare

Activităţi extracurriculare: “1 Decembrie” decembrie 2008, “Omagiu Mihai Eminescu” ianuarie 2009, “Descoperă Europa”- mai 2009

iunie 2009—Simpozionul Internaţional Şevcenko în Romania, Ediţia a II-a

Proiect transfrontalier “Olimpiada Unesco—Tineret pentru cultură” – lucru în ateliereCăştigătorii Concursului judeţean „Cum e datina străbună”, Secţia colinde

22-28 mai 2009—participarea “Olimpiada Unesco—Tineret pentru cultură” în cadrul proiectului transfrontalier, finanțat de Uniunea Europeana prin Programul de vecinătate România – Ucraina 2004-2006, prof. coordonator Ferțadi Marian.

Iunie 2009—Excursie la Cluj-Napoca. Prof. coord. Șteliac Dumitru

Absolvenţi