Anul şcolar 2011–2012

Picture80

Relizările anului: amenajarea bibliotecii şi a sălii festive

Activităţi:

Octombrie 2011 Proiectul Transfrontalier „Ungaria-Slovacia-România-Ucraina 2007-2013” – „Generaţia nouă-speranţa noastră pentru un viitor mai bun”, Slatina, Ucraina, finanţat UE prin programul HUSKROUA. Coordonatori prof. Codrea Emilia, prof. Roatiş Cristina, prof. Herbil Marian, prof. Duruttya Marta

Proiectul Transfrontalier „Generaţia nouă-speranţa noastră pentru un viitor mai bun”

Haloween, Carnaval-concurs în şcoală, prof. Anca Muscali

Haloween

Octombrie 2011 Acţiunea “Leadership Camp, Kostryno, Ucraina”  în cadrul Proiectului Trasnfrontalier  “European Exchange School” – platform for sustainable cooperation between education institutions in border regions of  Ukraine, Slovakia, Hungary and Romania”, finanţat UE prin programul HUSKROUA. Coordonatori prof. Ferțadi Marian, prof. Senkiv-Ferțadi Oksana. La sfârşitul activităţii echipa României a fost premiată cu locul I.

Elevii liceului—câştigătorii “Leadership Camp, Kostryno, Ucraina”

18 decembrie 2011- participarea la Concursul de colinde “Cum e datina străbună” din cadrul Concursul  naţional de datini şi obiceiuri de iarnă din Maramureş la care grupul participant “Clopoţeii”, pregătit de doamnele prof. Duruttya Marta şi Codrea Emilia a obţinut Premiul II;

21 decembrie 2011- Parteneriat educaţional: “Crăciun fericit pentru toţi copiii – Să fim generoşi cu cei mai puţin norocoşi”- colectă de haine, jucării, fructe şi vizite la casele de tip familial ale Fundaţiei Hope and Homes for Children România.

Decembrie: Concert de colinde, concurs Miss şi Mister Crăciun.

Februarie 2012: Concursul judeţean “Cu viaţa mea apăr viaţa” , Premiul II pe zona Sighet, prof. coordonatori Roatiş Cristina şi Muscali Anca.

Aprilie 2012: Simpozionul şi concursul naţional „Obiceiuri şi tradiţii de Paşte la români şi  la minorităţile naţionale din România”, Ediţia a II-a, organizat de Liceul „Taras Şevcenko”.

Olimpiada Naţională de limba şi literatura ucraineană, Timişoara.

Olimpiada Națională din Timișoara.

Olimpiada naţională de pedagogie Turnu Severin, participare Bilaniuc Nelia XIIC, coordonator prof. Szabo Felix

Mai 2012: Olimpiada Naţională a Animatorilor, Odorheiu Secuiesc, Premiul III Bilaniuc Emilia şi Poinar Mariana XIIC, coordonatori prof. Roatiş Cristina şi Codrea Emilia.

Acest an este primul an în care se derulează Programul Național «Şcoala altfel”. Dintre proiectele valoroase ale acestei săptămâni, reamintim:

Parteneriatul educațional  “Comunicarea între instituţiile de învăţământ un atu în viitoarea orientare profesională”  cu Şcoala de Pregătire a Agenţilor Poliţiei de Frontieră “Avram Iancu” Oradea. Un grup de 40 de elevi a vizitat şcoala şi a participat la activităţi specifice de pregătire a viitorilor poliţişti. Coordonatori: prof. Malearciuc Oksana, prof. Ferţadi Marian, prof. Senkiv Ferţadi Oksana.

După semnarea parteneriatului cu Scoala de Pregătire a Agenților Poliției de Frontieră “Avram Iancu” Oradea

Proiectul educaţional „Împreună suntem mai buni şi mai deosebiţi” cu Şcoala cu clasele I-VIII Remeţi, Şcoala cu clasele I-VIII Crăciuneşti, Şcoala cu clasele I-VIII  Valea Vişeului, Şcoala cu clasele I-VIII Poienile de sub Munte, Şcoala cu clasele I-VIII nr. 1 Repedea, Şcoala cu clasele I-VIII nr. 2 Ruscova, coordonatori prof. Codrea Emilia, prof. Roatiş Cristina, prof. Herbil Marian, prof. Duruttya Marta

Absolvenţi

ХІІ-А - Instructor activități extrașcolare —   27 elevi